ZAGROŻENIA ZWIˇZANE Z INTERNETEM

instrukcja dla ucznia liceum opracowana przez:


Łukasz Przyczyna
lukaszek116@wp.pl

Justynka Zakręt
just_z@tlen.pl

Ania Koch
aneczka_m@poczta.fm

Magda Dukiewicz
s129506@math.uni.wroc.plWstęp | Zadanie | Proces | Ewaluacja | KonkluzjaWstęp

INTERNET to nie tylko szukanie informacji, odbieranie poczty. To ?świat, w którym czeka na Ciebie wiele zagrożeń. Niektóre z nich powodują tylko nieszkodliwe przyzwyczajenia, inne mogą spowodować uszkodzenie komputera lub kłopoty ze zdrowiem.
Zadanie

W pewnym mieście na pewnej ulicy znajduje się "INTERKLINIKA". Odwiedzają ją różni ludzi, którym zawsze są chętni pomóc pracujący tam specjaliści. Ci ludzie zostali dotknięci przez różne internetowe zagrożenia. Specjaliści przyjmują każdego z pacjentów indywidualnie, zastanawiają się, jak mu pomóc, a następnie na wspólnym zebraniu opracowują kompletną dokumentację choroby. Chcą też przygotować VADEMECUM, po to by każdy internauta mógł bez wychodzenia z domu przeczytać o zagrożeniach jakie niesie ze sobą INTERNET.Proces

ORGANIZACJA PRACY | PACJENCI "INTERKLINIKI" | PRACA INDYWIDUALNA | SYMPOZJUM | VADEMECUMORGANIZACJA PRACY

Będziecie pracować w zespołach czteroosobowych. Każdy taki zespół to zespół specjalistów: interlekarz, psycholog, prawnik i informatyk. Ustalacie między sobą, kto będzie poszczególnym z nich.
Odwiedzają Was interpacjenci. Każdy z nich ma jakiś problem. Waszym zadaniem jest pomóc im go rozwiązać.
Przeczytajcie wspólnie, jakie mają problemy i zastanówcie się jak każdy z Was jako wybrany specjalista może im pomóc (może sie zdarzyć że nie każdy specjalista bedzie potrafił pomóc któremuś z nich).
Musicie dowiedzieć się jaki to problem, w czym się objawia i jak mu można zarazdzić.

| powrót |


PACJENCI "INTERKLINIKI"

Justyna Enterowska
Mój dwunastoletni syn Piotrek z dnia na dzień staje się coraz bledszy. Cały czas siedzi przed komputerem, nie chodzi na spacery, nie śpiewa, nie uprawia sportu. Kiedy przychodzą do nas goście Piotrek bardzo się peszy i szybko znika w swoim pokoju. Woli spędzać czas z komputerem niż z rówieśnikami, wobec których nie wie jak się zachować i czuje się skrępowany. Co się stało z moim synem? Czy może mu Pan coś pomóc?

Dorota Kowalska
Mam dwójkę małych dzieci, które uwielbiają surfować po internecie. Obawiam się, że mogą wejść na strony o pornograficznych treściach. Takie strony często otwierają się przypadkiem, niektóre są płatne. Jak mam walczyć z tym problemem? Jak uchronić swoje dzieci?

Stefan Wiśniewski
Mam problem z moim komputerem, proszę mi pomóc. Czasem nie reaguje na moje polecenia, czasem literki w WORDZIE biegają po całym ekranie i chyba nauczę się języka rosyjskiego, bo rozmawia ze mną w tym języku. Bywa nawet, że obraża się i w ogóle nie możemy się porozumieć. Proszę przemówić mu do rozsądku, nauczyć go dyscypliny. Może jest na coś chory, kiedyś było zupełnie inaczej ...

Wojtek Iksiński
Ktoś notorycznie włamuje się do mojego komputera, czyta moją pocztę, szpera w informacjach na dysku, kradnie pliki. Jak złapać intruza? Jak go odstraszyć?

Kayah
Ostatnio zauważyłam tekst mojej piosenki w internecie. Ucieszyłam się bardzo, ale zobaczyłam, że była podpisana nie moim nazwiskiem. Znalazłem też mnóstwo moich piosenek zamieszczonych bez mojej zgody. Co mam zrobić? Ostatnio spadła sprzedaż moich płyt. Może jest to z tym związane?

Kamil Krajewski
Bardzo źle się czuję. Ostatnio bardzo bolą mnie plecy, oczy i nadgarstki. Nie wiem, co robić próbowałem już różnych sposobów, ale nic mi nie pomaga. Cierpię też na bezsenność, więc siedzę sobie na gadu-gadu i rozmawiam z różnymi ludźmi. Nieraz tak bywa, że spóźniam się do szkoły, bo się z kimś tak rozgadam... Proszę mi pomóc....

Andrzej Głowacki
Witam Pana! Mam ogromny problem. Miałem napisać referat z historii, ale w bibliotece nie ma odpowiednich książek. Część jest wypożyczona, a część w ogóle niedostępna. Poszedłem więc na internet do mojej siostry. Wpisałem hasło, które chciałem znaleźć. Pojawiło mi się około 1000 stron na ten temat. Najpierw bardzo się ucieszyłem i zacząłem referat. Zadowolony oddałem go nauczycielowi. Wie Pan, nie jestem orłem z historii, więc myślałem, że podratuję się jakoś referatem, a tu dwója... Byłem w szoku. Nauczycielka powiedziała, że zmieniam bieg historii, że nie znam faktów... Jak to się stało, może Pan mi jakoś w tym pomoże?


| powrót |

PRACA INDYWIDUALNA


Każdy z Was wybiera jednego ze specjalistów. Wyszukujecie informacji na temat problemów z którymi przyszli do Was Wasi interpacjeci. Waszym zadaniem jest skompletować znalezione w różnych źródłach (internet, książki, telewizja) informacje na temat dolegliwości Waszych interpacjentów.

Gdy klikniesz na na wybranego przez siebie specjalistę, znajdziesz linki do stron w internecie, które mogą Ci pomóc w tym zadaniu.
Wystarczy kliknąć na odnośnik poniżej. Pozostałych informacji możesz szukać samodzielnie.

Interlekarz | Psycholog | Prawnik | Informatyk


Kiedy skończysz swoja prace spytaj swoich kolegów, czy nie potrzebują Twojej pomocy.

Kiedy uporacie się z problemami, z którymi przyszli do Was interpacjenci udajecie się na naradę - sympozjum.
Kliknij: SYMPOZJUM

| powrót |

SYMPOZJUM
Spotykasz się ze swoimi kolegami na naradzie. Referujesz to czego udało Ci się dowiedzieć ze swojej dziedziny o dolegliwościach pacjentów. Dzielicie się z kolegami poszczególnymi problemami, wymieniacie zdobyte informacje. Następnie dzielicie między sobą chorych i przygotowujecie indywidualnie dokumentację tej choroby.
Kliknij: VADEMECUM
| powrót |


VADEMECUM
Opracowujesz w programie POWER POINT dokumentację wybranych przez Ciebie chorób. Wykorzystujesz informacje zdobyte przez Ciebie i Twoich kolegów. Opisz w niej z jakimi objawami zgłosili się chorzy, jak nazwałeś tę chorobę, jak możesz im pomóc, dodaj własne komentarze, znalezione rysunki.
Łączycie ze swoimi kolegami swoje prezentacje tworząc VADEMECUM ZAGROŻEŃ INTERNETOWYCH.
VADEMECUM powinno zawierać informacje na temat zagrożeń internetowych ze strony każdego ze specjalistów.
| powrót |

TU MOŻESZ SZUKAĆ INFORMACJI:


INTERLEKARZ
Zajrzyj na:
Uzależnienie od internetu
Komputer i zdrowie
| powrót |

PSYCHOLOG
Zajrzyj na:
Uzależnienie od internetu I
Uzależnienie od internetu II
Uzależnienie od internetu III
Internet jak narkotyk?
| powrót |

PRAWNIK
Zajrzyj na:
POJĘCIA
KARY ZA PRZESTĘPSTWA INTERNETOWE
USTAWA O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH

| powrót |

INFORMATYK
Zajrzyj na:
BIALI HAKERZY
NAJSŁAWNIEJSI HAKERZY
HAKERZY
HAKERZY, LAMERZY, LOOSERZY
INTERNET I WYSZUKIWARKI
WIARYGODNOŚĆ INFORMACJI
o programie KaZaA
ENCYKLOPEDIA - WIRUSY
WIRUSY

Możesz skorzystać również z informacji zawartych w miesięcznikach: "PC FORMAT", "ENTER", "CHIP".
| powrót |Ewaluacja

Wykonane zadanie zostanie ocenione zespołowo: jedna ocena określi jakość wykonania projektu. Jej kryteria są następujące:

Początkowe

Rozwinięte

Zaawansowane

Wzorcowe

Punkty

 

Zawartość merytoryczna (poziom zagłębienia się w tematykę żagrożeń internetowych; mnogość, różnorodność oraz praktyczna przydatność zawartych informacji)
50pkt/100pkt

 

Kilka mało interesujących informacji Zbiór kilku ciekawych porad i informacji Pokaźny zbiór informacji i porad dotyczących różnych dziedzin zagrożeń internetowych Duży zbiór różnorodnych, praktycznych porad oraz sugestii obejmujących tematyką większość tego, czego dotyczą zagrożenia internetowe

 

Sposób przedstawienia informacji (przejrzystość i czytelność, logiczny sposób poukładania informacji itd.)
25pkt/100pkt

 

Tekst trudny do czytania, z błędami gramatycznymi, stylistycznymi i(lub) logicznymi; informacje nie powiązane ze sobą Zauważalny pewien logiczny sposób poukładania informacji; tekst pisany w miarę poprawnie Tekst poprawny, pisany pełnymi zdaniami; zawarte informacje dobrze uporządkowane Bardzo dobry i ciekawy styl pisania, błyskotliwy pomysł na przedstawienie informacji w interesujący sposób

 

Jakość "techniczna" poradnika: poprawność prezentacji POWER POINT, szata graficzna, dobór kolorów...
25pkt/100pkt

 

Prezentacja mało estetyczna. Tekst z pewnymi błędami; dobór kolorów zapewniający czytelność tekstu; działające odnośniki do innych stron Tekst poprawny, estetyczny dobór kolorów, jakieś elementy graficzne Bardzo ładna prezentacja z elementami graficznymi, przyciskami itp.; tekst dobrze sformatowany.
Konkluzja

Jak widzisz internet może byc groźny. Za każdym razem kiedy siadasz przed monitorem i klawiaturą powinieneś zdawać sobie z tego sprawę. Już wiesz, że długie siedzenie przed komputerem może być niezdrowe, że komputer może stać się całym Twoim życiem.Ostanio uaktualnione 28.01.2003. Oparte na wzorcu WebQuest


POWRÓT DO STRONY GłÓWNEJ